سفارش محصولات: ۰۹۱۲۰۷۳۹۸۵۱

سیستم اعلام حریق خانگی – فروش به قیمت کارخانه

سیستم اعلام حریق خانگی

نصب سیستم‌های اعلام حریق در مراکز تجاری، صنعتی، اداری و منازل مسکونی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. سیستم‌های اعلام حریق نقش مهمی در کاهش خسارت‌های جانی و مالی ناشی از حریق دارند. خرید سیستم اعلام حریق خانگی نیز یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برای حفظ امنیت ساکنان یک ساختمان می‌توان انجام داد. با توجه به الزام نصب سیستم‌های اعلام حریق در ساختمان‌های مسکونی، تصمیم داریم در این مطلب در مورد سیستم اعلام حریق خانگی نکاتی را بیان کنیم.

سیستم اعلام حریق خانگی

سیستم اعلام حریق چیست؟

سیستم‌های اعلام حریق مجموعه‌ای از تجهیزات الکترونیکی هستند که به یک پنل مرکزی متصل هستند. این سیستم‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که علائم اولیه‌ی آتش‌سوزی را تشخیص داده و در مواقع اضطراری اعلام خطر می‌کنند. وظیفه‌ی تشخیص علائم حریق به عهده‌ی دتکتور یا آشکارسازهای حریق است. این دتکتورها پس از کشف حریق به پنل مرکزی اعلام می‌کنند تا دستور فعال شدن آژیرها صادر شود.

سیستم‌های اعلام حریق در انواع زیر موجود است:

 • سیستم اعلام حریق متعارف (Conventional)
 • سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر (Addressable)
 • سیستم اعلام حریق بیسیم یا وایرلس

انواع سیستم‌های اعلام حریق

خرید سیستم اعلام حریق خانگی با بهترین کیفیت

نصب سیستم‌های اعلام حریق خانگی برای حفظ امنیت ساکنین و کاهش خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی بسیار ضروری است. دتکتورهای اعلام حریق علائم آتش همچون دود، شعله، حرارت و یا گازهای موجود در محیط را تشخیص داده و آلارم اعلام حریق را به صدا درمی‌آورند.

طبق قوانین ساختمان‌سازی، نصب سیستم اعلام حریق برای ساختمان‌هایی با بیش از 5 طبقه الزامی است. ساختمان‌های مسکونی که بیش از 10 طبقه هستند بهتر است از سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر استفاده کنند. برای ساختمان‌هایی با طبقات کمتر، سیستم اعلام حریق متعارف مناسب است و همچنین از قیمت مناسب‌تری نیز برخوردار است.

برای انتخاب و خرید یک سیستم در درجه اول، برند مورد نظر را باید انتخاب کرد. در زمینه برندها بسته به نوع سیستم (آدرس‌پذیر، متعارف، بیسیم) محصولات تولیدکنندگان بسیاری از ایران و سایر نقاط جهان در بازار ایران عرضه شده است. بسیاری از این محصولات دارای تاییدیه سازمان آتش‌نشانی هستند. رنج قیمتی مورد نظر خریدار در انتخاب این سیستم اثرگزار است، با افزایش قیمت کیفیت نسبی هم افزایش پیدا می‌کند.

بنابراین باید متناسب با بودجه‌ای که در نظر گرفته شده، کیفیت مطلوب را انتخاب کرد. هر برندی نقاط ضعف و قوتی در اجرا و بهره‌برداری سیستم اعلام حریق دارد که باید مد نظر قرار گیرد. خوشبختانه در کاربردهای اعلام حریق خانگی تولیدات خوبی در کشور داریم که ضمن اخذ استانداردهای مرتبط قیمت بسیار مناسبی هم دارند. شما می‌توانید قیمت تجهیزات اعلام حریق ایرانی را در صفحه‌ی خرید سیستم‌های اعلام حریق مشاهده کنید.

سیستم اعلام حریق خانگی باکیفیت

انواع سیستم اعلام حریق از نظر کاربری

انجمن ملی حفاظت از آتش آمریکا (NFPA) سیستم‌های هشداردهنده‌ی آتش را به چهار گروه تقسیم کرده است که شامل موارد زیر است:

 1. سیستم‌های اعلام حریق ترکیبی: این سیستم‌ها به صورت مشترک با سیستم‌های دیگر امنیتی غیر از اعلام حریق مانند دوربین مدار بسته، کنترل تردد، تخلیه اضطراری و …کار می‌کند.
 2. سیستم اعلام حریق خانگی: این سیستم‌ها برای ساختمان‌های کوچکتر که فقط شامل یک پنل مرکزی کنترل هستند، اجرا می‌شود. در کشور ما برای تمامی ساختمان‌های 5 طبقه و بالاتر استفاده از سیستم اعلام حریق خانگی الزامی است.
 3. سیستم اعلام حریق شهری (تحت نظارت آتش‌نشانی): این سیستم با امکان نظارت و اعلام اضطراری عمومی در داشتن شهری ایمن ایفای نقش می‌کند که متاسفانه در حال حاضر در کشور ما وجود ندارد.
 4. سیستم‌های اعلام حریق برای مکان‌های حفاظت شده و محلی: که غالبا دارای یک ایستگاه نظارتی هستند و به صورت نظارت از راه دور، سیستم هشدار کمکی و اختصاصی و یا سیستم اعلام حریق ایستگاه مرکزی کار می‌کنند.

انواع سیستم اعلام حریق از نظر کاربری

انواع سیستم‌های اعلام حریق از نظر سیستم

انواع سیستم‌های اعلام حریق بر اساس نوع کارکرد به سه دسته‌ی زیر تقسیم می‌شوند:

 • متعارف (conventional)
 • آدرس‌پذیر (Addressable)
 • بیسیم (wireless)

سیستم اعلام حریق متعارف برای اعلام حریق خانگی

سیستم‌ اعلام حریق متعارف ساده‌ترین نوع اعلام حریق است که معمولا در پروژه‌های کوچک و منازل مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگام نصب سیستم‌های متعارف، ساختمان به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود که به هر کدام از آنها زون گفته می‌شود. تعدادی دتکتور و تجهیزات دیگر اعلام حریق که با سیم به هم متصل می‌شوند یک زون را پوشش می‌دهند.

در سیستم‌های متعارف یا Conventionl هر زون یا قسمت، دارای سیم‌کشی جداگانه‌ای است. این نوع سیستم‌ها به عنوان یک واحد یکپارچه عمل می‌کنند و نمی‌توانند منطقه‌ی دقیق وقوع آتش‌سوزی را مشخص کنند. به همین خاطر است که استفاده از سیستم‌های متعارف در ساختمان‌های مسکونی بالاتر از 10 طبقه مناسب نیست. به طور کلی سیستم‌های متعارف قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر سیستم‌های اعلام حریق دارند.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]سیستم‌های متعارف به علت قیمت مناسب و سادگی در نصب و راه اندازی همچنان به صورت بسیار گسترده‌ای مورد استقبال قرار می‌گیرند [/box]

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر

سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر نسبت به سیستم متعارف از سرعت و هوشمندی بالاتری برخوردار هستند. در ساختمان‌های مسکونی با طبقات بیشتر (10 طبقه به بالا) بهتر است از سیستم‌های آدرس‌پذیر استفاده شود. در سیستم آدرس‌پذیر دتکتورها و شستی‌های اعلام حریق دارای آدرس منحصربفردی هستند. به همین خاطر در صورت بروز حریق می‌توان محل دقیق وقوع آتش‌سوزی را از طریق دتکتور یا شستی فعال شده، مشخص کرد.

ارتباط بین اجزا در اعلام حریق آدرس‌پذیر به صورت سیم‌کشی حلقوی با میزان کمتر سیم نسبت به سیستم متعارف است. سیستم‌های آدرس‌پذیر برای ساختمان‌های بزرگ و استفاده‌های تجاری و صنعتی بسیار مناسب هستند.

سیستم اعلام حریق بیسیم یا وایرلس

سیستم اعلام حریق بیسیم آخرین نسل از سیستم‌های اعلام حریق است که با حذف کابل‌کشی، سرعت نصب و راه‌اندازی در آن بسیار بالا رفته است. در این نوع سیستم، تجهیزات کشف حریق دستی یا اتوماتیک به وسیله‌ی امواج بی‌سیم با مرکز کنترل در ارتباط هستند. البته مهمترین مزیت سیستم‌های بیسیم امکان استفاده از آن‌ها در مکان‌های در حال بهره‌برداری، موزه‌ها، آثار تاریخی و مکان‌های لوکس و حساس است.

سیستم اعلام حریق بیسیم یا وایرلس

اعلام حریق هوشمند (آنالوگ آدرس پذیر)

سیستم‌‌های اعلام حریق می‌توانند هوشمند باشند. هوشمندبودن یعنی در سیستم دتکتور پردازنده بوده و دتکتور فراتر از یک سنسور معمولی به صورت پردازنده عمل می‌کند. بدین ترتیب علاوه بر کاهش بار پردازشی پنل مرکزی، ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید به سیستم اضافه می‌شود.

 • آلارم‌های کاذب و خطای سیستم به شدت کاهش می‌یابد.
 • دتکتور قابلیت جبران سازی پیدا می‌کند و می‌تواند گرد و غبار و اتفاقات موقت را نادیده بگیرد.
 • حساسیت دتکتورها از پنل یا از راه دور قابل تنظیم، افزایش و یا کاهش است.
 • سیستم اعلام حریق هوشمند

چراغ چشمک‌زن سیستم اعلام حریق (flasher) در اعلام حریق خانگی

در سیستم‌های اعلام حریق خانگی این چراغ‌ها یکی از تجهیزات اعلام کننده حریق هستند. این چراغ‌ها با نور ثابت یا چشمک‌زن به صورت ثابت یا گردان و معمولا با رنگ قرمز هستند. این تجهیزات در دو نوع تولید می‌شوند:

 1. پاگرد راهرو و یا راه پله‌ها: موازی با آژیرها نصب شده و همزمان با آنها بکار می‌افتند. این نوع چراغ‌ها برای افراد ناشنوا بسیار کارایی دارند و در صورت از کار افتادن احتمالی آژیرها می‌توانن محل حریق را مشخص کنند.
 2. بالای سردر واحدها یا اتاق‌ها: در مکان‌هایی که یک زون یک طبقه از ساختمان با چند واحد را تشکیل می‌دهد. از این نوع چراغ در هتل‌ها استفاده می‌شود که هر زون دارای چندین اتاق است. با نصب این چراغ‌ها بالای هر واحد یا اتاق و یا قسمت جدای هر زون می‌توان سریع‌تر محل حریق در یک زون را شناسایی کرد.چراغ چشمک‌ز سیستم اعلام حریق
ali ahmadi وب‌سایت
ورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.