سفارش محصولات: ۰۹۱۲۰۷۳۹۸۵۱

دتکتور دودی در سیستم اعلام حریق

دتکتور دودی در سیستم اعلام حریق

دتکتور دودی اعلام حریق (Smoke Detector) یکی از تجهیزات الکترونیکی سیستم اعلام حریق است که وظیفه‌ی تشخیص دود حاصل از آتش‌سوزی را برعهده دارد. این دتکتورها نقش بسیار مهمی در کاهش خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی دارند. در این مطلب تصمیم داریم به بررسی انواع دتکتورهای دودی نقطه‌ای بپردازیم. بعلاوه عواملی که باعث اختلال در عملکرد این دتکتورها می‌شوند را بررسی خواهیم کرد.

تماس با مشاوران مرکز اعلام حریق آرات

زمان مناسب برای نصب دتکتور دودی اعلام حریق

نصب دتکتورهای اعلام حریق زمانی که عملیات ساختمان‌سازی پایان نیافته است مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. ساختمان‌سازی با گرد و غبار و آلودگی‌هایی همراه است که با نفوذ به دتکتورها باعث آلارم‌های کاذب می‌شود. اگر ساختمان نیمه تمام است بهتر است تنها پایه‌های دتکتور دودی اعلام حریق را نصب کنید و اگر نصب دتکتور انجام شد از کندن لایه‌ی پلاستیکی روی آن تا پایان کار اجتناب کنید.

زمان مناسب نصب دتکتورهای دودی

شرایط نصب دتکتورهای دودی

در تعیین محل نصب و راه‌اندازی دتکتور دودی اعلام حریق چندین عامل را باید در نظر گرفت. از جمله‌ی این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکل سقف
 • ارتفاع سقف
 • دما، فشار، رطوبت و اتمسفر محیط
 • تهویه‌ی محیط
 • ویژگی‌های آتش

با در نظر گرفتن این عوامل می‌توان از مشکلات احتمالی در عملکرد دتکتور جلوگیری کرد. بعلاوه دتکتورهای دودی در بعضی از شرایط قابل استفاده نیستند. این شرایط شامل موارد زیر است:

 • دمای محیط کمتر از صفر درجه‌ی سانتی‌گراد باشد.
 • دمای محیط بالاتر از 38 درجه‌ی سانتی‌گراد باشد.
 • رطوبت محیطی بالاتر از 93 درصد
 • جریان هوا در محیط بیشتر از 1.5 متر در ثانیه باشد.

در نصب دتکتور دودی اعلام حریق باید به منابع بالقوه‌ی ایجاد دود، رطوبت، بخار، گرد و غبار و عوامل دیگر توجه شود.

حتما بخوانید:
خرید انواع دتکتور Beam اعلام حریق با قیمت مناسب

نصب و راه‌اندازی دتکتور دودی اعلام حریق

انواع دتکتور دودی اعلام حریق

دتکتورهای دودی از نظر ساختار و عملکرد به دو دسته‌ی دتکتورهای فوتوالکتریک (نوری یا اپتیکال) و دتکتورهای یونیزاسیون (یونیزه) تقسیم می‌شوند که در ادامه به معرفی هر کدام از آنها می‌پردازیم. تفاوت این دو نوع دتکتور اعلام حریق در روش‌های متفاوت تشخیص آنها از ذرات مرئی یا نامرئی دود است.

دتکتور دودی یونیزه

دتکتورهای دودی یونیزه دارای دو الکترود مثبت و منفی هستند. به طور طبیعی تعداد یون‌های مثبت و منفی برابر است. بین این دو صفحه یک جریان الکتریکی ضعیف برقرار است که در صورت ورود دود به محفظه‌ی دتکتور دودی اعلام حریق این جریان قطع شده و به این ترتیب دتکتور فعال می‌شود.

ویژگی دتکتورهای دودی یونیزه

دتکتورهای دودی یونیزه دارای ویژگی‌های زیر هستند:

 • میزان آلارم‌های کاذب این نوع دتکتور بیشتر از دتکتورهای دودی فوتوالکتریک است.
 • این دتکتور قابلیت تشخیص دود و ذرات بسیار ریز و نامرئی را دارد.
 • نیمه‌ی عمر ماده‌ی رادیواکتیو این دتکتور حداقل 432 سال است.
 • به دلیل وجود مواد رادیواکتیو استفاده از آن منسوخ شده است.

دتکتورهای دودی یونیزه

دتکتور دودی فوتوالکتریک

دتکتور دودی اعلام حریق فوتوالکتریک برای تشخیص آتش‌هایی با ذرات دود بزرگ و قابل رویت مناسب است. نصب این دتکتورها در انبارهای چوب، کاغذ، پلاستیک و مواردی این چنین بسیار مناسب است. این دتکتورها ذرات حاصل از سوختن الکل و بنزین را تشخیص نمی‌دهند.

از دتکتورهای دودی نوری می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

 • کتابخانه
 • ساختمان‌های مسکونی (اتاق‌ها، هال و پذیرایی، راهرو و راه‌پله)
 • واگن‌های قطار
 • انبار چوب، کاغذ، مواد غذایی، پلاستیک و غیره

دتکتورهای اپتیکال آلارم کاذب زیادی تولید می‌کنند و به همین خاطر بررسی و سرویس منظم این دتکتورها و همینطور نصب و راه‌اندازی درست آنها می‌تواند در کاهش این آلارم‌های کاذب بسیار موثر باشد. این دتکتورها بسته به شرایط محیطی موجود مدت ماندگاری متفاوتی دارند. اگر شرایط محیطی مناسب باشد عمر این دتکتورها به 30 سال یا بیشتر خواهد رسید. به طور کلی متخصصان اعلام حریق معتقدند در شرایط محیطی عادی سیستم اعلام حریق خوب باید 10 تا 15 سال کار کند.

حتما بخوانید:
قیمت روز دتکتور دودی اعلام حریق - انواع دتکتور دودی

دتکتور دودی فوتوالکتریک

عملکرد دتکتورهای دودی فوتوالکتریک

دتکتور دودی اپتیکال اعلام حریق دارای یک LED فرستنده نوری و یک حسگر گیرنده‌ی نوری است. در حالت عادی نور ارسالی از فرستنده توسط گیرنده دریافت می‌شود. با ورود دود به محفظه‌ی دتکتور این نور دچار اختلال می‌شود و به این ترتیب گیرنده وجود دود در محیط را تشخیص می‌دهد و دتکتور فعال می‌شود.

برای کاهش آلارم کاذب در این نوع دتکتور دور آن یک محفظه‌ی توری وجود دارد که از ورود ذرات گرد و غبار درشت‌تر از ذرات دود و همینطور حشرات جلوگیری می‌کند. بعلاوه این دتکتور دارای یک LED نمایش وضعیت است. در حالت عادی این چراغ هر چند ثانیه چشمک می‌زند. در صورت وجود دود و فعال شدن دتکتور این چراغ به صورت مداوم روشن می‌شود. عمچنین اگر دتکتور از کار بیافتد یا معیوب باشد این چراغ خاموش خواهد شد.

فروش دتکتور دودی اعلام حریق – مرکز اعلام حریق آرات

نصب دتکتورهای دودی در زمان و مکان مناسب نقش بسزایی در عملکرد درست آنها و کاهش آلارم‌های کاذب خواهد داشت. بنابراین به شما پپیشنهاد می‌کنیم برای این کار از متخصصین این حوزه کمک بگیرید. مرکز اعلام حریق آرات در زمینه‌ی فروش و خدمات مربوط به تجهیزات اعلام حریق فعالیت می‌کند. برای دریافت مشاوره و خرید دتکتور دودی اعلام حریق می‌توانید با مشاوران این مرکز در تماس باشید.

 

ali ahmadi وب‌سایت
ورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.