سفارش محصولات: ۰۹۱۲۰۷۳۹۸۵۱

تفاوت سیستم اعلا م حریق صنعتی و خانگی

تفاوت سیستم اعلام حریق خانگی و صنعتی

سیستم‌های اعلام حریق مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی (شامل دتکتورها، کنترل پنل، شستی، آژیر و غیره) هستند که وظیفه‌ی آشکارسازی حریق در مکان‌های مختلف را بر عهده دارند. نصب سیستم‌های اعلام حریق در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی و غیره باعث کاهش خسارت‌های جانی و مالی می‌شود. به همین خاطر استفاده از سیستم‌های اعلام حریق الزامی است. در این مطلب بر آن هستیم تا در مورد تفاوت سیستم‌های اعلام حریق صنعتی و خانگی نکاتی را بیان کنیم.

انواع سیستم‌های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق به سه دسته‌ی آدرس‌پذیر، متعارف و بیسیم یا وایرلس تقسیم می‌شوند.

در سیستم‌های آدرس‌پذیر محل دقیق وقوع آتش مشخص می‌شود و به همین دلیل در ساختمان‌های بزرگ از این نوع اعلام حریق استفاده می‌شود.

در اعلام حریق متعارف چندین حسگر یک منطقه را پوشش می‌دهند و در قالب یک مدار یکپارچه و به هم پیوسته به کنترل پنل متصل می‌شوند. در این نوع اعلام حریق هر مدار نماینده‌ی یک منطقه است. بر خلاف اعلام حریق آدرس‌پذیر در این نوع اعلام حریق محل دقیق آتش مشخص نمی‌شود و تنها می‌توان منطقه‌ای که حریق در آن اتفاق افتاده را تشخیص داد. این نوع سیستم‌های اعلام حریق به عنوان اعلام حریق خانگی و نصب در ساختمان‌های کوچک مناسب هستند.

اعلام حریق وایرلس یا بیسیم نیز اعلام حریقی است که بدون نیاز به سیم‌کشی راه‌اندازی می‌شود. این سیستم‌ها هوشمندتر از سایر سیستم‌ها هستند.اعلام حریق خانگی و صنعتی چه تفاوت هایی دارند؟

تفاوت اعلام حریق صنعتی و خانگی

نصب سیستم‌های اعلام حریق برای افزایش ایمنی و کاهش خسارت‌های حاصل از آتش‌سوزی بسیار مهم است. دتکتورها با تشخیص دود، حرارت، گاز مونوکسیدکربن و سایر گازهای سمی و الاینده‌ها اعلام حریق را فعال کرده و ساکنان را از خطرات احتمالی مطلع می‌سازند. به همین خاطر است که استفاده از سیستم‌های اعلام حریق برای امنیت بیشتر الزامی است. در اعلام حریق‌های خانگی با توجه به کاربرد و میزان هزینه می‌توان سیستم مناسبی را انتخاب کرد.

حتما بخوانید:
خرید اینترنتی سیستم اعلام حریق با قیمت مناسب

برای اعلام حریق صنعتی عواملی هست که انتخاب سیستم مناسب را دشوار می‌سازد. سیستم‌های اعلام حریق صنعتی متناسب با محیط صنعتی و شرایط خاص موجود انتخاب می‌شوند. در ادامه به برخی از تفاوت های اعلام حریق صنعتی و خانگی اشاره خواهیم کرد.

درجه حفاظت در برابر آلودگی (درجه حفاظت یا Ingress Protection)

درجه‌ی حفاظت، استانداردی الکتریکی در برابر آلودگی‌های بیرونی و ضربه است و نشان می‌دهد دستگاه بدون توجه به امنیت تا چه حد قابل اطمینان است. این درجه حفاظت در واقع میزان تحمل تجهیزات الکتریکی مثل سیستم‌های اعلام حریق را در برابر آلودگی مشخص می‌کند. این مشخصه یک عدد دو رقمی است که رقم اول نشان‌دهنده‌ی اندازه‌ی ذراتی است که می‌توانند وارد تجهیزات شوند و رقم دوم میزان مقاومت آن دستگاه در برابر رطوبت است.

این عدد IP برای انتخاب دستگاه‌هایی که در محیط‌های پر از گرد و غبار، یا رطوبت بالا استفاده می‌شوند بسیار مهم است. برای مثال توجه به IP برای خرید سیستم‌های اعلام حریق صنعتی موضوعی حیاتی است و نمی‌توان اهمیت آن را نادیده گرفت.تفاوت امنیت تجهیزات اعلام حریق صنعتی و خانگی

دتکتورهای شعله یا Flame Detector

از تفاوت‌های اعلام حریق صنعتی و خانگی می‌توان به نوع دتکتورهای مورد استفاده اشاره کرد. دتکتورهای دودی پرکاربردترین دتکتور برای مصارف خانگی هستند. دتکتورهای شعله به خاطر بهره‌مندی از تکنولوژی‌های خاص قیمت بالاتری دارند و به ندرت در ساختمان‌های مسکونی یا اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعلاوه استفاده از این دتکتورها هم به سادگی استفاده از انواع دیگر دتکتورها نیست. برای اعلام حریق‌های صنعتی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند معمولا از دتکتورهای شعله که ضد انفجار هستند استفاده می‌شود. در مطلبی جداگانه در مورد انواع دتکتور شعله صحبت کرده‌ایم که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.تفاوت تجهیزات اعلام حریق صنعتی و خانگی

حتما بخوانید:
انواع دتکتورهای حرارتی در سیستم‌های اعلام حریق

سیستم‌های ضد انفجار EX-proof یا Explosion Proof

یکی از اصول حفاظت در برابر آتش‌سوزی‌ها و انفجار رعایت مقررات و استانداردهای مربوط به دما، خواص مکانیکی وسیله‌ی مورد نظر، فشار کاری و غیره است. تجهیزاتی که در اعلام حریق‌های صنعتی استفاده می‌شوند، بر خلاف اعلام حریق خانگی، باید از این نظر مورد بررسی قرار گیرند. در محیط‌های صنعتی که احتمال نشت گاز یا خطر انفجار وجود دارد تجهیزاتی باید مورد استفاده قرار گیرند که باعث ایجاد جرقه یا گسترش آتش‌سوزی و خطرات احتمالی نباشند.تفاوت اصول حفاظت تجهیزات اعلام حریق صنعتی و خانگی

تفاوت اعلام حریق صنعتی و خانگی – مرکز اعلام حریق آرات

نصب سیستم‌های اعلام حریق برای کاهش خسارت‌های جانی و مالی حاصل از آتش‌سوزی و بالابردن امنیت بسیار ضروری هستند. با توجه به تفاوت اعلام حریق صنعتی و خانگی نیاز است برای هر کدام از این مصارف سیستم اعلام حریقی مناسب انتخا شود که بیشترین ایمنی و کارآیی را داشته باشد. مرکز اعلام حریق آرات در زمینه‌ی فروش انواع سیستم‌های اعلام حریق فعالیت می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره برای انتخاب اعلام حریقی متناسب با کارکرد و بودجه‌ی خود می‌توانید با شماره تلفن 09120149425 تماس بگیرید.

ali ahmadi وب‌سایت
ورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.