سفارش محصولات: ۰۹۱۲۰۷۳۹۸۵۱

اعلام حریق بیسیم

اعلام حریق بیسیم

اعلام حریق بیسیم چیست‌؟

امروزه با پیشرفت سریع تکنولوژی و ساخت و ساز ساختمان‌های هوشمند، مسئله ایمنی آنها هم توسط تجهیزات هوشمند اعلام حریق بیسیم کنترل می‌شود.

 اعلام حریق بیسیم

حالا این سیستم اعلام حریق بی سیم چیست؟ این سیستم همانند دیگر سیستم‌های اعلام حریق معمولی شامل مدارها‌ی الکتریکی، تریمستورها یا همان سنسورهای دودی و حرارتی است که به محض دریافت علائم حریق فعال شده و با هشدار به پنل مرکزی صدای زنگ خطر‌ش بلند می‌شود. اما با این تفاوت که مراحل تشخیص و اعلام حریق به جای سیم، فقط از طریق امواج الکتریکی و مغناطیسی صورت می‌گیرد.

شاید استفاده از این تجهیزات برایتان کمی جدید و عجیب باشد، اما این سیستم چندان هم در جهان جدید نیست و از سال 1980 شناخته شده و کاربرد دارد.

سیستم اعلام حریق بیسیم چه تفاوتی با سیستم‌های اعلام حریق معمولی دارد؟

بعضی‌ها اصلا با دیدن رد سیم‌ها روی دیوار قوت قلب می‌گیرند و احساس می‌کنند که فقط تحت این شرایط ساختمانشان ایمن است. اما در اصل هیچ تفاوتی بین سیستم اعلام حریق بیسیم و سیستم اعلام حریق باسیم چیزی بجزء سیم‌های مزاحم نیست.

اعلام حریق بیسیم نصب ساده و کم هزینه

وگرنه سیستم اعلام حریق بسیم همانند سایر سیستم‌های معمولی به تمامی تجهیزات هشدار آتش، مثل پنل مرکزی اعلام حریق، دتکتور حرارت، دتکتور دود، دتکتور گاز، آژیر، فلاشر و حتی شستی مجهز است. با این تفاوت که همگی اینها به صورت وایرلس کار گذاشته می‌شوند و دیگر از شر سیم‌هایی که ظاهر در و دیوار را بهم می‌زنند خبری نیست. چون تمامی هشدارها به جای سیم‌های دو رشته‌ای و سه رشته‌ای توسط امواج الکتریکی انتقال پیدا می‌کنند.

ساز و کار سیستم اعلام حریق وایرلس همانند سیستم‌های اعلام حریق متعارف بصورت آدرس پذیر صورت می‌گیرد.

چرا از سیستم اعلام حریق بیسیم استفاده کنیم؟

در برخی ساختمان‌ها برای ایمنی سازی به مشکلاتی بر می‌خوریم،  مثل ایمنی سازی آثار باستانی که امکان تخریب و بازسازی نداریم، مثل بیمارستان‌ها که امکان توقف کار هرچند کوتاه مدت مقدور نیست یا نمایشگاه‌ها و  کمپ‌های موقتی که تا عزیزان زحمت بکشند با کابل کشی آنجا را ایمن کنند زمان بازدید از نمایشگاه به پایان می‌رسد. اینجا است که وجود یک سیستم سرعتی و کم هزینه نیاز می‌شود. استفاده از سیستم اعلام حریق بیسیم راه حل این مسئله است.سیستم اعلام حریق بیسیم هگزا

مزیت‌های استفاده از سیستم اعلام حریق بیسیم

دتکتور بیسیم (wireless detector) را می توان بدون تخریب و بدون نیاز به سیم هر کجا که اراده کنید به آسانی نصب کرد. مورد دیگر اینکه، سهولت نصب این دتکتور‌ها، مدت زمان انجام پروژه را به صورت چشمگیری کاهش می‌دهد.

اگر می‌خواهید ساختمان تجاری خود را توسعه داده یا جابه جا شوید به راحتی می‌توان پنل مرکزی را جابه جا کرد. بنابراین یک سیستم اعلام حریق کاملا مناسب برای نصب در مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های اداری و حتی خانه‌ها چند طبقه است.

در هنگام قطعی برق، با باتری داخلی فعال می‌شود و به محض تحریک سنسورها آژیر کشیده و با شماره تلفن‌های تعریف شده بصورت خودکار تماس می‌گیرد.

اولین چیزی که باعث فرسودگی دتکتورهای می‌شود آلودگی آنها است که در دتکتور های بیسیم با الگوریتم جبران سازی داخلی این مورد کاملا تحت کنترل است. یعنی بصورت خودکار هر از گاهی در صدد کالیبراسیون سازی داخلی بر می‌آید و ضمن تخمین آلودگی دتکتور، حساسیت و سطح اعلام هشدار را بررسی می‌کند.

یکی دیگر از مهمترین ویژگی‌های خوب سیستم اعلام حریق وایرلس آدرس‌پذیری آنهاست. یعنی دقیقا مکان آتش سوزی را بر حسب آدرس دقیق مشخص می‌کنند و دیگر نیاز نیست برای خاموش کردن حریق تمام ساختمان را جستجو کرد.

ضعف سیستم‌های اعلام حریق وایرلس

تجهیزات اعلام حریق وایرلس نسبت به سیستم‌های اعلام حریق معمولی گران‌تر است. اما با میزان گرانی نصب و کابل کشی در سیستم‌های اعلام حریق معمولی به‌نظر می‌آید که از لحاظ قیمتی چندان تفاوتی با یکدیگر نداشته باشند چه بسا نصب و راه اندازی سیستم اعلام حریق وایرلس برایتان ارازان‌تر هم تمام شود.

در سیستم‌های اعلام حریق وایرلس از باتری‌های شارژی کتابی استفاده می‌شود که قیمت آنها گران است. البته موردی که باید به آن توجه داشته باشید تایم اتمام شارژ باتری‎هاست که باید به دقت در زمان مناسب تعویض شوند.

برندهای مطرح سیستم اعلام حریق بیسیم در ایران

در یک سیستم اعلام حریق بیسیم بی نقص، دتکتور‌ها میزان حساسیت و دامنه اعلام هشدار خود را با شرایط محیط منطبق کرده و پایدار می‌مانند. البته برای عملکرد بهتر در ساختمان‌های چند طبقه (بالای 4 طبقه)، آنها را به تقویت کننده‌ سیگنال مجهز می‌کنند تا به پایداری آنها خدشه‌ای وارد نشود. بنابراین به هیچ عنوان، با شرایط غیر پایدار و تداخل سیگنال روبه رو نخواهید شد.

در ایران برندهای سیستم اعلام حریق وایرلس جنرال الکتریک و سیستم اعلام حریق وایرلس هگزا کاربرد زیادی دارند.

سیستم اعلام حریق وایرلس جنرال الکتریک

سیستم اعلام حریق وایرلس جنرال الکتریک یکی از برندهای معتبر در جهان است. از لحاظ کیفیتی همین بس که مورد تأیید سازمان آتش نشانی است.

این سیستم اعلام حریق معمولا در ساختمان‌هایی که به ایمنی بالایی نیاز دارند و باید مورد تأیید سازمان آتش نشانی باشند، استفاده می‌شود. تجهیزات با کیفیت سیستم اعلام حریق وایرلس جنرال الکتریک قیمت خوبی هم دارند و حدود 2 الی 3 برابر گران‌تر از سایر سیستم‌های اعلام حریق عرضه می‌شوند.

پنل مرکزی مدل EST3 که در اعلام حریق وایرلس جنرال الکتریک استفاده می‌شود را می‌توان به صورت مجزا در یک ساختمان کار گذاشت یا به سیستم‌‌های امنیتی ساختمان دیگری اتصال داد. البته علاوه بر این نیاز به نظافت چمبر، ایراد در اجزای الکتریکی، سرقت دتکتور و کاهش قدرت باتری توسط پنل مرکزی اعلام می‌شود.

دتکتورها این قابلیت را دارند که هرگونه ضعف و اشکال را بر روی صفحه LED خود نشان دهند تا در اولین فرصت بر طرف شود.

سیستم اعلام حریق وایرلس هگزا

یکی دیگر از مطرح‌ترین سیستم اعلام حریق وایرلس برند هگزا است. شرکت هگزا فایر‌آلارم یکی از بهترین تولیدکنندگان محصول سیستم اعلام حریق وایرلس ایرانی است. دفتر مرکزی این شرکت در کشور تایوان است.

سیستم اعلام حریق بیسیم هگزا اگرچه مورد تأیید سازمان آتش نشانی نیست اما با برد 434 مگا هرتز از تداخل سیگنال و پایداری خوبی دارد. بخاطر همین در بسیاری پروژه‌های موفق ایرانی از آن استفاده شده است.

سیستم اعلام حریق بیسیم هگزا یک سیستم اعلام حریق  آدرس پذیر است که به همراه گارانتی معتبر به مشتریان ارائه می‌شود.

دتکتور موضعی

دتکتور موضعی هم نوعی دتکتور بیسیم است اما با اعلام حریق وایرلس فرق دارد. اعلام حریق وایرلس دارای پنل مرکزی است و بصورت گسترده‌ در ساختمان‌های بزرگ قابل استفاده است. اما دتکتور موضعی یک دتکتور مستقل است و بدون پنل مرکزی فعالیت می‌کند. معمولا دتکتورهای موضعی در مکان‌های کوچک به کار می‌رود.  این دتکتورهای می‌توانند با برق 220 ولت یا باتری کار کنند.

مرکز اعلام حریق آتش ستیز

در این متن تلاش شد که نسل جدید اعلام حریق از نوع بیسیم  به شما معرفی شود. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید سیستم اعلام حریق بیسیم و نحوه‌ی عملکرد آن هستید برای تماس بر روی شماره  09120149425 کلیک کنید.

جهت انتخاب و تصمیم‌گیری بهتر برآنیم تا قیمت‌های به روز شده را در لیست قیمت سییستم اعلام حریق وایرلس هگزا برایتان نمایش دهیم. در صورت مشورت و خرید، کارشناسان مرکز اعلام آتش ستیز آماده هرگونه همکاری با شما هستند.

ali ahmadi وب‌سایت
ورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.